TÜKSİAD 2015 Yılı Genel Kurulu 29-31 Mayıs 2015 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirildi

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) kurulduğu 2008 yılından bu yana her sene gerçekleştirdiği Genel Kurul organizasyonlarının sekizincisini 29-31 Mayıs 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirdi.

TÜKSİAD üyelerinin yoğun katılım sağladığı TÜKSİAD 2015 Yılı Genel Kurulu’na makine, ambalaj vb. ilgili sektörlerden firmalar da sponsor olarak yoğun ilgi gösterdiler.

TÜKSİAD 2015 Yılı Genel Kurulu 29 Mayıs günü California Ceviz Komisyonu sponsorluğunda gerçekleştirilen Hoşgeldiniz Kokteyli ile başladı. Sıcak bir ortamda geçen kokteylde katılımcılar yol yorgunluğunu üzerlerinden atıp, birbirleriyle tanışma ve sohbet edip, sponsor firmaların standlarını ziyaret etme fırsatı buldular.

30 Mayıs günü programı TÜKSİAD Yönetim Kurulu’nun sponsor standlarını ziyareti ve sponsor firma temsilcilerine plaketlerin takdim edilmesi ile başladı.

Genel Kurul toplantısında ilk olarak TÜKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muammer ÇAPUTÇU Açılış Konuşması’nı gerçekleştirdi. Çaputçu konuşmasında 2014-2015 döneminde ülkemizde ve Dünya’da kuruyemiş sektöründe yaşanan gelişmeler ve sektörün geleceğine ilişkin değerlendirmeler ile TÜKSİAD’ın geleceğe ilişkin hedeflerini katılımcılarla paylaştı.

Çaputçu’nun konuşmasından bazı önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Kuruyemiş sektöründe 2014-2015 döneminde fiyat artışları ve buna paralel olarak tüketim miktarlarında da düşüşler gördük. Fiyat artışlarının en yoğun hissedildiği fındık, Antep fıstığı, kuru kayısı ve incir gibi ürünlerimizin tüketimleri azaldı. 
 • Tüketici açısından bir ürünün fiyatı bir kere ulaşılmaz noktaya geldiğinde, fiyat düşse bile bu denli olumsuz bir algıyı olumluya çevirmek kolay olmuyor ve tüketimin eski seviyelerine ulaşması zorlaşıyor.
 • Bu sorunun çözümü konusunda neler yapılabileceği, ilgili kurumların olduğu kadar bizim de gündemimizde.
 • Kuruyemiş ve kuru meyveler sağlıklı atıştırmalıklar olarak tüm Dünya’da giderek popülerleşirken, Türk kuruyemiş sektörünün hem iç hem de dış pazardaki performansı giderek iyileşirken hammaddeye bağlı kırılganlıklarımızı azaltabiliyor olmalıyız.
 • Ülke olarak acilen yapmamız gereken ayakları yere basan planlar yapmak ve iyi bir izleme ve değerlendirme sistemi kurmaktır.
 • Ülkemizde ise tarımsal istatistiklerin mevcut hâli maalesef çok sağlıksız. Sezon öncesi rekolte tahminleri yapılabilmesini bir kenara bırakıyorum, hasat sonrasında bile güvenilir verilere ulaşmak mümkün değil.
 • Dolayısıyla tarımsal destekler ve vergi uygulamalarına doğru bir altlık teşkil etmekten çok uzak.
 • Yaşadığımız sıkıntıların çözümü için planlı tarımın yanında görevin daha çok biz sanayicilere düştüğü ikinci bir önerimiz daha var, o da fiyat değil, kalite odaklı rekabet anlayışının sektör genelinde benimsenmesidir.
 • Fiyat odaklı rekabet anlayışından vazgeçmemiz, bizi değişen tüketici profiline de yakınlaştıracaktır.
 • Çağı yakalamak ve rekabet avantajı elde etmek için değişen tüketim biçimlerine uygun üretim ve pazarlama süreçlerini sektörümüz özelinde nasıl uygulayabileceğimiz ve üyelerimizin kapasitelerini bu doğrultuda nasıl geliştirebileceğimiz konuları önümüzdeki dönem odak noktamızda yer alacaktır.
 • Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKÇİ ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede Türk kuruyemişlerinin tanıtımı konusunda destek talep ettik, Sayın Bakanımız bu talebimizi son derece haklı buldu, ürünlerimizin mevcut bir Tanıtım Grubu içinde değerlendirilmesi ya da yeni bir Tanıtım Grubu kurulması konusunda ilgili Bakanlık birimlerine talimat verdi.
 • İkinci ve çok önemli talebimiz ise kuruyemiş sektörü özelinde bütünleşik bir strateji oluşturulması idi. Talebimiz Bakanlık nezdinde hemen karşılık buldu ve bir ‘Kuruyemiş Çalışma Grubu’ oluşturuldu.

Muammer ÇAPUTÇU’nun konuşmasının ardından TÜKSİAD’ın 2014-2015 döneminde gerçekleştirdiği faaliyetleri içeren video gösterimi gerçekleştirildi. Videoda TÜKSİAD çatısı altında gerçekleştirilen projeler, teknik toplantılar, resmî temaslar, yurtdışı iş gezileri, INC Dünya Kuruyemiş ve Kuru Meyve Kongresi, Yönetim Kurulu’nun yurt içinde gerçekleştirdiği ziyaretler, Temmuz 2014ten bu yana 3 ayda bir yayınlanan TÜKSİAD Bülteni gibi faaliyetlere yer verildi.

Video gösteriminin ardından TÜKSİAD 2015 Yılı Genel Kurulu Elmas Sponsoru Binboğalar Tarım firmasının sahibi Ali BİNBOĞA tarafından Meyer Renk Ayırıcı Makine ile ilgili bir tanıtım konuşması gerçekleştirildi.

AKY Technology firması sponsorluğunda gerçekleştirilen Kahve Molası'nın ardından ünlü ekonomist Prof. Dr. Taner BERKSOY 'Dünya ve Türkiye Ekonomisi' ile ilgili konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşma sonrasında Soru-Cevap bölümünde Sayın BERKSOY katılımcılarımızın Dünya ve Türkiye ekonomisinin yakın geleceğine ilişkin sorularını cevapladı.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü BOZKURT'un moderatörlüğünde 'Serbest Kürsü' oturumu gerçekleştirildi. Katılımcıların kuruyemiş sektörünün problemleri ile çözüm önerilerini detaylı olarak tartıştığı bu oturumun sonuçları kayıt altına alındı. Bu oturumun sonuçları TÜKSİAD üyelerine gönderilmek ve ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmak üzere rapor hâline getirilen tartışma sonuçlarına Dr. Rüştü BOZKURT 20 ve 27 Haziran tarihlerinde Dünya Gazetesi’ndeki köşesinde yer verdi.

Genel Kurul toplantı programının tamamlanmasının ardından, 30 akşamı Avcı Kuruyemiş sponsorluğunda Gala Yemeği gerçekleştirildi. TÜKSİAD üyeleri, aileleri ve sponsor firma temsilcilerinin yorgunluk attığı Gala Yemeği’nde ayrıca TÜKSİAD Yönetim Kuruşu tarafından Onursal Üye ilan edilen Şükrü ÜNAL ve Bülent KILINÇ’a plaketleri takdim edildi.