KDV Oranları hakkında Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Alınan Özelge


Son yıllarda kuruyemişlerin ve kuru meyvelerin toptan satışlarında uygulanan KDV oranlarıyla ilgili karışıklığın çözümü için Derneğimizin Gelir İdaresi Başkanlığı Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı’na yapmış olduğu özelge başvurusu neticelenmiştir.

Söz konusu yazıyı incelemek için tıklayınız.  (1. sayfa)

Söz konusu yazıyı incelemek için tıklayınız. (2. sayfa)

Yazıda “ürünün kuruyemiş vasfını değiştirmemesi kaydıyla, sözü edilen özelge talep formunda yağlı veya kuru kavrulma, tuzlanma, tuzda salamura edilme ve baharat karışımlarıyla soslama gibi işlemlere tâbi tutulduğu ifade edilen Antep fıstığı, yer fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, ceviz, fındık ve leblebinin toptan teslimlerinde %1 oranında, perakende tesliminde ise %8 oranında KDV’ye tâbi tutulması gerekmektedir. Bunların paketlenerek satılması da uygulanması gereken KDV oranını etkilememektedir” ibaresi yer almaktadır.

 

Buna göre, firmalarımız geçmişten bu yana yaptıkları gibi tuzlu, kavrulmuş, soslu ve paketli ürünlerimizin toptan satışlarında KDV oranını %1 olarak gönül rahatlığıyla uygulayabilir, toptan satış yaptığımız market ve dağıtım firmaları ise gönül rahatlığıyla satınalmalarını %1 oranıyla gerçekleştirebilirler.

 

Bu karışıklığın çözülmüş olmasından memnuniyet duyuyor, benzeri karışıklıkların gelecekte tekrar etmeyeceğini temenni ediyoruz.

 

Test

Form Gönderimi

Tamam